Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girin :
 
x
Seri Nokta Başvuru
Seri Nokta Başvuru Sorgulama

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ

isDosyalar/2019/01/31/devam-eden-projeler_u7JQ.jpg
Şeffaf Mutfak, Sağlıklı ve Güvenilir İşletmeler Projesi

‘ŞEFFAF MUTFAK’ SAĞLIKLI VE GÜVENİLİR İŞLETMELER PROJESİ

1.Proje Adı : 'Şeffaf Mutfak' Sağlıklı ve Güvenilir İşletmeler Projesi

2.Konusu : Çekmeköy’deki gıda işletmelerinin kalite ve hijyen standartlarının geliştirilerek halkın güvenli gıdaya ulaşmasını desteklemek.

3.Amacı : Şeffaf Mutfak Sağlıklı ve Güvenilir İşletmeler Projesi , Çekmeköy’de gıda sunan/üreten tesislerin hijyen kalitesini artırmak ve halkta gıda güvenliği hakkında farkındalık yaratarak bilinç oluşturmayı amaçlamaktadır.

Proje, Çekmeköy’de gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde hijyen ve gıda güvenliği konusunda bilinç artırarak fark yaratmalarını sağlayacak çözüm yolları sunarken aynı zamanda tüketicinin gıda güvenliği konusundaki endişelerini gidermeyi hedefleyen bir farkındalık ve iyileşme hareketidir.

4.Kapsamı :

  • Projenin işletmelere ve halka duyurulması için tanıtım faaliyetleri
  • Proje başvurularının alınması
  • Hijyen eğitimleri
  • İşletme denetim ve danışmanlık hizmetleri
  • Şeffaf Mutfak Bayrağı ve sertifikası teslimi
  • Bayraklı işletmelerin tanıtım faaliyetleri
  • Takip Denetimleri
  • Güvenli Gıda Festivali

5.Önemi : Proje; Çekmeköy’de kalite ve hijyen standartlarının gelişmesi, toplumsal gıda güvenliği farkındalığın artırılması, tüketicinin bilinçli seçim yapmasına ve güvenli gıdaya ulaşmasına destek verilmesi, işletmelerin ticari başarısına katkıda bulunması ve onların görünür ve tercih edilir kılınması, projeye dahil olan işletmenin kurumsal itibarının yükselmesi, Çekmeköy’ün modern yüzünün tanınması ve bir cazibe noktası haline gelmesi ve canlı bir Çekmeköy ekonomisine destek vermesi konularında Çekmeköy için ve örnek teşkil edebileceği diğer ilçeler için büyük önem taşımaktadır.

"Şeffaf Mutfak" Sağlıklı ve Güvenilir İşletmeler Projesi, Çekmeköy Belediyesi´nin toplumun ekonomik, sosyal ve fiziki kalkınmasından sorumlu belediyecilik anlayışı ve "Modern Çekmeköy, Model Çekmeköy" vizyonu çerçevesinde halkın daha güvenli ve yüksek standartlarda hizmet almasını sağlarken, aynı zamanda işletmelerin de desteklenerek güçlendirilmesini hedefleyen bir projedir. Şeffaf Mutfak, sosyal belediyecilik anlayışı ile ilçede yaşayan ve ilçeyi ziyaret eden vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlayarak, halk sağlığını korumayı ve yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemektedir.

Tüm bu gerekçeler ile Projenin Dünya standartlarına uygun bir marka haline getirilmesi başarılarak Türk Patent Enstitüsü ve Uluslararası Patent Sistemi tarafından akredite bir garanti markası olarak tescillenmiştir.

6.Yöntemi :

Projeye gönüllü olarak başvuru yapan işletmelere ücretsiz hijyen eğitimi verilir ve sonrasında uluslararası standartlara göre uzman ekiplerimiz tarafından denetlenir.

İlk denetimlerde işletmelere yerinde hijyen ve gıda güvenliği danışmanlığı yapılarak eksiklikleri tespit edilir ve bu eksikliklerin giderilmesi için süre verilir. Süre sonundaki ikinci denetimde kontrol listesi üzerinden %80 başarı elde eden işletmeler Şeffaf Mutfak sertifikası ve bayrağı almaya hak kazanır.

Başarılı işletmelere Şeffaf Mutfak Bayrağı verilir ve 6 ayda bir takip denetimleri yapılır. Takip denetimlerinde barajı aşamayan işletmelerin bayrak ve sertifikaları geri alınır.

Şeffaf Mutfak bayraklı işletmeler için yazılı ve görsel muhtelif tanıtım destekleri sağlanır ve tüketicilerin bu işletmeleri tercih etmesi için farkındalık oluşturulur.

Projenin halka duyurulması ve gıda güveliği bilincinin oluşturulması için Çekmeköyde yılda 1 kez geleneksel olarak Güvenli Gıda Festivali düzenlenir.

7.Projenin Hedef Kitlesi ve Ulaşılabilirlik Oranı : Çekmeköy ilçesinde faaliyet gösteren gıda işletmeleri ( gıda üreticileri, restoranlar, fırınlar, catering firmaları vs.) ve tüketiciler.

Çekmeköy’de faaliyet gösteren gıda işletmelerinden 2016 ve 2017 yıllarında toplam 72 adet başvuru alınmış olup, başvuru yapan işletmelerden 21 adedi Şeffaf Mutfak Bayrağı ve sertifikası almaya hak kazanmıştır.

8.Projenin Türü : Sağlık Projesi

9.Projenin Süresi : Proje Başlangıcı: 04.12.2015 -Devam ediyor

10.Projeyi Yürüten Birim : Çekmeköy Belediyesi- Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü

11.Proje için İşbirliği Yapılan Kişi, Kurum veya Kuruluşlar : Proje, Çekmeköy Belediyesi önderliğinde Sealed Air ortaklığında gerçekleşmektedir. İletişim faaliyetleri Balparmak sponsorluğunda gerçekleşmiştir. Proje kapsamında gerçekleştirilen geleneksel Gıda Güvenliği Festivalinin ilki 2016 yılında gerçekleştirilmiş olup ; İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Gıda Teknolojisi Bölümü, Maltepe Üniversitesi Gastronomi Bölümü , Özyeğin Üniversitesi,, TÜRES (Tüm Restoran ve Tedarikçileri Derneği), ve Gıda Güvenliği Derneğinin destekleriyle gerçekleşmiştir.2017 yılında 2.sini gerçekleştireceğimiz festival için paydaş sayımız hızla artmaktadır.

12.Projenin Uygulama Başarısı : ‘Şeffaf Mutfak’ Sağlıklı ve Güvenilir İşletmeler Projesi ,Ulusal ve Uluslararası pek çok büyük marka ve kuruluşun katılımıyla gerçekleşen ve iletişimin Oscarı olarak bilinen Altın Pusula 2016 ‘da En İyi Kamu Kuruluşu kategorisinde iletişim ödülüne layık görüldü.

Proje bu yıl Altın Kentler Platformu tarafından düzenlenen Golden City Awards 2017 ‘En Başarılı Sağlık Projesi’ ödülünü almıştır.

2016 ve 2017 yılları itibari ile ilçemizde 21 adet gıda işletmesi Şeffaf Mutfak Bayrağı ve sertifikasına sahiptir. Bayraklı işletmelerimizin halka duyurulması için afiş, billboard, yazılı basın, görsel basın ve düzenlediğimiz Güvenli Gıda Festivali kanallarını kullanarak halkımızın bu işletmelerden haberdar olmasını ve tercih etmesini sağlamış bulunmaktayız. Bayraklı işletmelerimiz diğer işletmelerimize de örnek teşkil etmekte ve halen yeni başvurular almaya devam etmekteyiz.

FOTOĞRAFLARLA ‘ŞEFFAF MUTFAK- SAĞLIKLI VE GÜVENİLİR İŞLETMELER PROJESİ’

 

 

Resim 1 :Çekmeköy Belediyesi-Sealed Air Proje ortaklığı protokolü

 

 

Resim 2 : Projenin Çekmeköy halkına merak uyandırıcı billboard ve afişlerle duyurulması

 

 

Resim 3 :Projenin işletmelere duyurulması amacıyla Çekmeköydeki tüm gıda işletmelerine lansman davetiyesi dağıtılması

 

Resim 4 : Proje tanıtım lansmanı

Resim 5 : Proje tanıtım lansmanı

Resim 6 : Başvuru yapan işletmelerin hijyen eğitimi

Resim 7 : İşletme denetim ve danışmanlık hizmetleri

Resim 8 : İşletme denetim ve danışmanlık hizmetleri

Resim 9 : İşletme denetim ve danışmanlık hizmetleri

Resim 10 : İşletme denetim ve danışmanlık hizmetleri

 

ŞEFFAF MUTFAK-GÜVENLİ GIDA FESTİVALİ